Rąstiniai sienojai

Rąstiniai sienojai - pagrindinė rąstinio namo dalis. Nuo rąstų storio, formos bei sukirtimo būdo didžia dalimi priklausys Jūsų rąstinio namo išvaizda, kaina bei savybės.

Apdirbimo būdas

Rąstai, iš kurių statomi sienojai, skirstomi į 2 pagrindines grupes:

1. Rankinio apdirbimo. Rąstai apdirbami ir sukertami daugiausia naudojant rankų darbą. Šio tipo namai statomi panašiai kaip ir prieš šimtus metų, sienojai pasižymi natūralia išvaizda. Kiekvienas rąstas turi savo formą. Rankiniu būdu dažniausiai atliekami populiarūs sukirtimo būdai kaip Norvegiškas sukirtimas ar Kregždės uodegos sukirtimas.

Tasytia. Tąšyti. Tai natūraliausiai atrodantis rąstinių sienojų sukirtimo būdas. Rąstai tik nužievinami ir sukertami rankomis, paliekant kiekvieno rąsto natūralią formą (kiekvienas rąstas skirtingo storio bei formos). Tiek išilginės išpjovos, tiek spynos daromos rankiniu būdu. Šis rąstinių namų tipas mažiau populiarus Lietuvoje ar skandinavijoje.

 

 

 

26 rastas maza

 b. Kirstiniai. Kiekvienas rąstas apipjaunamas iš 2 pusių staklėmis, taip įgaudamas stačiakampio formą. Vėliau rąstai sukertami rankomis. Tiek išilginės išpjovos, tiek spynos, tiek obliuojama rankiniu būdu. Šis rankų darbo tipas populiariausias. šiam tipui priskiriami Norvegiškos spynos bei kregždės uodegos sukirtimo būdai.

 

 

 

 

2. Mašininio apdirbimo. Kuomet visas darbas atliekamas su specialiomis staklėmis. Pagrindinis mašininio apdirbimo privalumas - greitis bei architektūra. Mašininio apdirbimo namai atrodo   moderniau, nei rankų darbo, nes visi rąstai būna vienodų matmenų.

Tekinti   a. Tekinti (apvalūs). Kiekvienas rąstas ištekinamas vienodo diametro. Tiek išilginės išpjovos, tiek spynos daromos mašininiu būdu. Apvalūs rąstai labiau tinka pastatams statyti, kurie šale neturi mūrinių kaimynų. 

 

 

 

 

   b. Frezuoti (stačiakampiai);

Frezuoti

Kiekvienas rąstas išpjaunamas vienodų matmenų, vėliau obliuojami ir frezuojami staklėmis. Spynos išpjaunamos taip pat su specialiomis staklėmis. Jei Jūs norite rąstinio namo, bet nemėgstate tradicinės archajiškos architektūros ("kaimo trobos"), tuomet siūlome rinktis šį rąstų apdirbimo ir sukirtimo tipą. Frezuotų rąstų namai populiariausi Lietuvoje. 

 

Dažnai su rąstiniais namais yra gretinami klijuoto tąšo namai. Nors ir rąsto vaizdas yra panašus į natūralų rąstą, tačiau tai tik rąsto imitacija ir tokie namai vadinami ne rąstiniais, o mediniais namais. Šis tipas turi šiek tiek kitas savybes bei išvaizdą nei natūralaus rąsto namai. Klijuoto tašo namai turi didelių pranašumų bei trūkumų lyginant su standartiniais rąstiniais namais.  

 

Kiekvienas iš apdirbimo tipų turi savo savybes, specifinį vaizdą bei kainą. Nėra bendros taisyklės, kuri tiktų visiems, dėl to kiekvienas norintis gyventi rąstiniame name turi rasti sau priimtiniausią rąstinio namo tipą.

 

Rekomenduojamas storis

Pirtis bei vasarnamis : Stačiakampiai rąstai – 16 cm, apvalūs – 18 cm.

Gyvenamieji namai: Stačiakampiai rąstai – 20 cm, apvalūs – 23 cm spec. pagilinti (rąstai suleidžiami giliau vienas į kitą, siekiant sumažinti ploniausią jungimo vietą).

       Išskirtinis statinys - galimi storiai 24-30 cm (tiek apvalių tiek frezuotų ar rankų darbo statiniams).