D.U.K.

DUK a1. Kokių rąstų namas šiltesnis, geresnis, gražesnis - tekintų (apvalių) ar frezuotų (stačiakampių)?

Nuolatinio gyvenimo namus dažniausiai statome iš 200 mm storio stačiakampių frezuotų rąstų. Naudojamos pagerintos sandarinimo medžiagos tarp rąstų. 

Nenuolatinio gyvenimo namus dažniausiai statome iš 200 mm storio apvalių teikintų rąstų arba iš 160 mm storio stačiakampių frezuotų rąstų. Šių rąstų kaina bei šiluminės savybės panašios. Todėl pasirinkimas rąstų tipo yra daugiau Kliento estetinio skonio reikalas. 

Grožis yra kiekvieno žmogaus individualus reikalas, šioje vietoje nėra absoliučių matavimų. Rekomenduojama modernesniame rajone, kur kaimynystėje yra ir mūrinių namų, statyti iš stačiakampių frezuotų rąstų, apvalių tekintų rąstų pastatai geriau žiūrisi vienkiemiuose, gamtoje. Nors tai skonio reikalas.

2. Kokia vidaus apdaila reikalinga rąstiniam namui?

Rąstinio namo sienas būtina dažyti atitinkamomis priemonėmis. Vėliau derinant interjerą galimi įvairūs sprendimai.

Šiltinant sieną iš išorės rekomanduojama naudoti frezuoto rąsto formą imituojančias dailylentes.

3. Ar verta rąstus specialiai džiovinti džiovyklose?

Mūsų įmonė orientuojasi į skandinaviškus statybos standartus. Skandinavijoje visa statybinė mediena visuomet džiovinama. Pagrindiniai privalumai:

  • Džiovinti rąstiniai sienojai natūraliai mažiau sėda, teoriškai apie 2-3 kartus. Dėl to namas bus panašus į ką tik pastatytą ir po daugelio metų. Kai žalių rąstų sienojai sėda 20-30 cm, tuomet neišvengiama ir sienų išsikraipymo, pasikabinimo, didelių plyšių.
  • Rąstai didžiają dalį deformacijų patiria dar džiovyklose. Po to rąstai apdirbami ir supjaunami statyboms. Po statybų rąstai daug mažiau sukiosis, kraipysis ir pan, kai rąstai išdžiovinti džiovyklose. Atsiras daug mažiau tarpelių ir tie tarpeliai bus daug mažesni.
  • Nedžiovinto rąsto negalima dažyti iš karto. Tuomet teks laukti ilgą laiką, kol rąstai natūraliai pradžius, o tai užtruks ilgą laiką. Per tą laiką rąstai bus "gadinami" aplinkos poveikio, kenkėjų ir t.t.
  • Karštyje džiovyklose sunaikinami vamždžių kenkėjų kiaušinėliai ir patys vabzdžiai, jei tokie yra medienoje.